Inwentaryzacja przyrodnicza jest efektem prac terenowych przeprowadzanych na potrzeby scharakteryzowania elementów środowiska przyrodniczego w miejscu potencjalnej inwestycji. Jest to ekspertyza opisująca wartości przyrodnicze wybranego obszaru, takie jak rośliny, zwierzęta, grzyby, zbiorowiska roślinne, bioróżnorodność czy potencjał przyrodniczy.
Inwentaryzacja środowiskowa pozwala na analizę wpływu planowanej inwestycji na istniejące zagospodarowanie terenu. Dokument stanowiący opis wyników inwentaryzacji przyrodniczej wraz z opisem metodyki badań stanowią załącznik do raportu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Wykonanie inwentaryzacji przyrodniczej wymagane jest przy realizacji inwestycji wielkoobszarowej takiej jak np. farma fotowoltaiczna, farma wiatrowa oraz inwestycji liniowych – dróg, linii energetycznych.
ECO SIDE dysponuje zespołem ekspertów z różnych dziedzin nauk przyrodniczych, których wiedza niezbędna jest do opracowania tego typu dokumentacji. Dzięki temu gwarantujemy, że wykonana przez nas dokumentacja spełni oczekiwania Państwa oraz urzędu wydającego decyzję środowiskową.
Inwentaryzacja dendrologiczna to ekspertyza drzewostanu znajdującego się na obszarze potencjalnej inwestycji. Jest to dokument zawierający informacje o liczbie drzew i krzewów na danym obszarze wraz z rozpoznaniem ich gatunków oraz stanem zdrowotnym. Ponadto ekspertyza ta zawiera informacje na temat obwodu pnia, wysokości, rozpiętości korony drzew, a także przedstawia w sposób graficzny rozmieszczenie okazów w terenie.
Tak przygotowany dokument umożliwia wskazanie zaistniałych kolizji drzew lub krzewów z planowaną inwestycją. Czas przygotowania inwentaryzacji dendrologicznej zależny jest w największej mierze od powierzchni przeznaczonej do zinwentaryzowania, a także od charakteru występującej zieleni.
Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości, na której planowana jest inwestycja, wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Obowiązek ten uzależniony jest od gatunku oraz obwodu pnia usuwanego okazu. Głównym elementem wniosku jest inwentaryzacja dendrologiczna wraz z załącznikiem graficznym określającym usytuowanie drzewa lub krzewu w stosunku do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej nieruchomości.
ECO SIDE oferuje kompleksowe przygotowanie dokumentacji wraz z wymaganym załącznikiem graficznym oraz ewentualnym projektem nasadzeń zastępczych.
Karta informacyjna przedsięwzięcia (KIP) jest podstawowym dokumentem opisującym najważniejsze elementy planowanej inwestycji. Uwzględnia ona między innymi rodzaj, cechy, skalę i usytuowanie przedsięwzięcia, planowane do wdrożenia technologie, a także rozwiązania chroniące środowisko. Sporządzana jest dla tzw. przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko jest dokumentem, który w sposób wielokryterialny pozwala na ustalenie rodzajów oddziaływań oraz ich skali i zasięgu. Raport wymagany jest w przypadku przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz fakultatywnie dla pozostałych przedsięwzięć, o ile organ administracji właściwy do wydania decyzji stwierdzi konieczność jego przygotowania.
Zarówno karta informacyjna przedsięwzięcia, jak i raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia (jeden z tych dokumentów w zależności od charakteru przedsięwzięcia) stanowią integralną część wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Analogicznie, dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000 wymagane może być sporządzenie karty informacyjnej przedsięwzięcia lub raportu oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000, będącej załącznikiem do wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
ECO SIDE oferuje opracowanie opisanej powyżej dokumentacji, a także przygotowanie kompletnego wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dzięki posiadaniu wykwalifikowanej kadry zapewnia rzetelność przygotowanej dokumentacji i gwarancję szybkiego uzyskania wymaganej decyzji.
W celu realizacji polityki ochrony środowiska organ wykonawczy województwa, gminy i powiatu ma obowiązek opracowania programu ochrony środowiska. Jest to dokument uwzględniający cele zawarte w strategiach, programach i dokumentach planistycznych danej jednostki administracyjnej, a także wskazujące najważniejsze potrzeby i problemy związane z ochroną środowiska. Poprzez analizę stanu środowiska określa on działania konieczne do redukcji zanieczyszczenia środowiska i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.
Instalacje emitujące do powietrza substancje chemiczne lub pyły w sposób zorganizowany, np. chlewnia, instalacja do produkcji chemii technicznej, instalacja do przeróbki ropy naftowej wymagają uzyskania pozwolenia na wprowadzanie substancji do powietrza.
Podstawowym załącznikiem do ww. wniosku jest operat ochrony powietrza. Jest to dokument, który określa m.in. rodzaj i ilość gazów czy pyłów wprowadzanych do środowiska, miejsce ich wprowadzania, czas pracy źródeł emisji oraz analiza wpływu wprowadzanych substancji na stan jakości powietrza.
ECO SIDE oferuje przygotowanie kompletnego operatu ochrony powietrza zawierającego niezbędne, specjalistyczne obliczenia fizykochemiczne wraz z przygotowaniem odpowiedniego wniosku.
Pozwolenie zintegrowane jest wymagane w związku z eksploatacją instalacji przemysłowych mogących powodować znaczące zanieczyszczenie środowiska, między innymi w dziedzinie chowu i hodowli zwierząt, eksploatacji oczyszczalni ścieków, składowisk odpadów itp. Zastępuje ono poszczególne pozwolenia sektorowe tj. pozwolenie na emisję pyłów i gazów do powietrza, pozwolenie wodnoprawne na wprowadzenie ścieków do wód lub do ziemi, pozwolenie wodnoprawne na pobór wód, pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że pozwolenie to, pomimo mnogości składowych, wydawane jest w formie jednego dokumentu.
Wniosek o pozwolenie zintegrowane zawiera opis rozwiązań z dziedziny ochrony środowiska zastosowanych w instalacji przemysłowej. W dokumencie uwzględnione są wdrożone przez zakład najlepsze dostępne techniki (BAT).
Kadra ECO SIDE, dzięki ciągłemu rozwojowi i bogatemu doświadczeniu, gwarantuje przygotowanie wniosku o pozwolenie zintegrowane w sposób kompletny i rzetelny.
Operat wodnoprawny to dokument wskazujący sposób wykorzystania wód przez inwestora, stanowiący niezbędny załącznik do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Pozwolenie wodnoprawne to decyzja, którą należy uzyskać jeżeli istnieje możliwość, że planowana inwestycja w jakikolwiek sposób wpływa na ilość lub jakość wód powierzchniowych i/lub podziemnych.
Operat wodnoprawny stanowi opis planowanej działalności oraz analizę potencjalnego wpływu inwestycji na jednolite części wód. Zawiera również część graficzną wskazującą zasięg oddziaływania planowanej działalności na wody, a także schematy i plany stosowanych urządzeń wodnych.
ECO SIDE oferuje zarówno opracowanie dokumentu jakim jest operat wodnoprawny, jak i przeprowadzenie całej procedury administracyjnej uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Wnioski o wydanie zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów to dokumenty zawierające podstawowe informacje na temat rodzajów odpadów planowanych do zbierania i/lub przetwarzania, miejsc i sposobu ich magazynowania, stosowanych metod zbierania i/lub przetwarzania i sposobu gospodarowania nimi oraz kalkulację wysokości zabezpieczenia roszczeń. Integralną częścią wniosku dla odpadów palnych jest operat ochrony przeciwpożarowej. Uzyskanie decyzji – zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów, jest konieczne do rozpoczęcia działalności z zakresu zbierania i/lub przetwarzania odpadów.
ECO SIDE dysponuje kadrą umożliwiającą całościowe przygotowanie dokumentacji – począwszy od wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, poprzez operat ochrony przeciwpożarowej, po kompletny wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów.
Eksploatacja instalacji powodująca wytwarzanie odpadów niebezpiecznych lub innych niż niebezpieczne w ilościach przekraczających progi określone w ustawie Prawo ochrony środowiska wymaga uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów. W tym celu do odpowiedniego urzędu należy złożyć wniosek o wydanie wyżej wymienionego pozwolenia. Dokument ten zawiera opis instalacji i prowadzonej działalności, wyszczególnienie rodzajów wytwarzanych odpadów, opis miejsca i sposobu magazynowania oraz sposobu gospodarowania nimi. Integralną częścią wniosku dla odpadów palnych jest operat ochrony przeciwpożarowej.
ECO SIDE dysponuje wiedzą i doświadczeniem, które gwarantują fachową pomoc w przygotowaniu wniosku wraz z niezbędnymi załącznikami.
Mnogość i zmienność przepisów prawa związanych z ochroną środowiska powoduje problemy z działaniem przedsiębiorstw w zgodzie z aktualnymi przepisami. Dlatego też, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom polskich przedsiębiorców, oferujemy opcję przeprowadzenia audytu środowiskowego. Audyt środowiskowy obejmuje sprawdzenie dokumentacji firmy pod kątem ochrony środowiska, ocenę proekologicznych rozwiązań technologicznych wprowadzonych w zakładzie oraz przygotowanie wniosków wskazujących na nieprawidłowe działania grożące nałożeniem kar na zakład.
ECO SIDE oferuje audyty środowiskowe pod kątem zgodności z prawem dot. gospodarki wodnościekowej, gospodarki odpadami i emisji do powietrza. Na podstawie stworzonego audytu środowiskowego ECO SIDE oferuje również opracowanie kompleksowego programu naprawczego.